Strikoman film d.o.o., 22211 Vodice, Mirka Zore 34A

tel. (385) 22 442 624,  (385) 91 5770 500, fax (385) 22 443 113

MB 0362417, žiro-račun: 34600-603-1380

e-mail: strikoman-film@si.tel.hr


home

fotografije

filmovi

Dokumentarni filmovi

Ratni dokumentarci

Igrani filmovi

VHS

televizija

plakati

kalendari 

Terra Croatica

 


Mnogi bi prisegnuli da o Vodicama, koje već dugi niz godina drže visoko mjesto na turističkoj karti Hrvatske, već ima barem nekoliko filmova - no, u zabludi su. Postoji, istina, množina kadrova, ali prva videokaseta o tom turističkom stjecištu upravo je Ljeto koje život znači Šime Strikomana. (Brane Periša)

VHS


Vodice Šibenik 91, 92

Ratna epopeja Vodica, ispisana ožiljcima preživjelih i sjećanjem na poginule, cvijećem položenim na krš s kojega su se branili domovi, domovina i ljudsko dostojanstvo, video-zapisima o prkosu i ponosu branitelja civilnog pučanstva, doima se kao nastavak mita o Davidu i Golijatu. Šibenski most, Žirje i raspucali krš kao svetilišta hrvatske slobode. 

Ovaj video-zapis posvećen je onima koji s nama ne mogu proslaviti blagdan slobode iako su joj darovali svoje živote. (Željko Žutelija)

Film je prikazan 06. 03. 1994. na 3. Danima hrvatskog filma.

- režija i kamera: Šime Strikoman, montaža: Jasna Šimaga, suradnici: Sanja Šprljan, Ivan Kranjac, Marko Vučak, Ivica Bilan TV VD, proizvodnja: Strikoman film d.o.o.


Šibenska rivijera

Petnaestominutni promidžbeni film "Šibenska rivijera" autora Šime Strikomana šarolika je  i raskošna razglednica, gledana pretežito iz zraka, koja zorno naglašava sve ljepote, zanimljivosti i mogućnosti jedne od najprivlačnijih obalnih područja Hrvatske, s naglascima na sam grad Šibenik i nacionalne parkove Krka i Kornati.

Na 4. međunarodnom festivalu turističkih filmova SWIFT CRO održanom u listopadu  2001. godine  u Splitu film Šibenska rivijera Šime Strikomana dobio je drugu nagradu.

- režija i kamera: Šime Strikoman, tekst napisao: Brane Periša, tekst čitao: Branko Bubica, glazba: Nino Nimac, montaža: Edi Kristić.


Ljeto koje život znači

Snimljen u cijelosti ljeta 2000.,  ovaj polusatni film izlog je svega što sačinjava ljetne Vodice. Bez pretenzija da išta problematizira, Strikomanova kamera dokumentira najizraženiju osobinu Vodičana da se poput mrava okupe na zajedničkom cilju - a to je turizam, koji brižljivo podižu već četiri desetljeća.

U svakom kadru autor se raduje zajedno sa sumještanima koje u posljednjim metrima filma okuplja na središnjem gradskom trgu i snima ih za jedinstveni filmski zapis na kraju drugog milenija. I tu, kao i u prethodnim minutama, Strikoman nikoga posebno ne ističe, vođen mišlju da je, istina, svatko za sebe kap, ali jedino sakupljene kapi čine more.

- režija i kamera: Šime Strikoman, tekst napisao: Brane Periša, tekst čitala: Irena Jurleka, izbor glazbe: Aleksandar Belamarić, montaža: Vlado Čović


Bijelo zlato Hercegovine

Od glasovite Tvornice aluminija u Mostaru nakon ratnih razaranja tijekom godina 1992. i 1993. ostao je gotovo samo pepeo. Ratne štete procijenjene su na više desetina milijuna DEM. Unatoč svega, tvornica se poput ptice feniks ponovo uzdigla. U svega dvije godine, ne samo da je obnovljena, nego je u mnogočemu dostignuta i premašena kvaliteta i razina proizvodnje iz onih, za tvornicu slavnih, prijeratnih dana.

- scenario i režija: Šime Strikoman, asistent režije: Helena Birin, snimatelji: Šime Strikoman, Andrija Pivčević, Boris Poljak, uloge: Sanja Mikleušević, Antonio Pehar, Sanda Krgo, Mate Gulin, izbor glazbe: Aleksandar Belamarić, uvodni tekst: Veselko Čerkez, organizator: Vedran Mić, šminka: Merima Đikoli, montaža: Marko Pejić i Joško Sablić. Trajanje: 37 minuta. Proizvodnja: Strikoman film d.o.o.

 


Bog bez kojega ne mogu shvatiti sebe

Bog bez kojega ne mogu shvatiti sebe  je  katehetsko-evangelizacijski  video-film koji  prenosi iskustvo osobnog susreta s Bogom autora teksta i glavnog lika, odnosno glavnog pripovjedača toga filma, don Ante Marinova, župnika iz Tisnog u šibenskoj biskupiji. Župnik Marinov u filmu otkriva put kojim čovjek dolazi do zaključka da bez Boga ne može ni sebe shvatiti, a taj put temelji se na tri unutarnja iskustva svakog čovjeka: težnji za neizmjernom srećom, svijesti ovisnosti i svijesti moralne odgovornosti. (V.M., Glas koncila, br. 39, od 30. rujna 2001.)

Film je premijerno prikazan 19. rujna 2001. u dvorani Blaženog Alojzija Stepinca u župi sv. Petra u Zagrebu.

- scenario, režija i kamera: Šime Strikoman, autor teksta: don Ante Marinov, suradnice: Helena Birin, Edita Strikoman, Tončika Cukrov. Glazba: Ljubo Kuntarić, montaža:  Joško Sablić. Trajanje: 60 minuta. Produkcija: Strikoman film d.o.o.